EXO Lay – The Celebrity Magazine Mart Sayısı Röportajı / 14.02.17

❤ 0
( Yüksek Kalite )

 

LAY; Müzisyen Olma Hayalini Gerçekleştirmeye Tek Bir Adım Kala   EXO Mania No.1 İnterview  

Lay, EXO’nun o dahiyane performanslarının başı. EXO’da usta dansçı olarak kabul edilmekte. Lakin o, kendi bestelerini dillendirmek hayaliyle yanıp tutuşan genç bir adam. Bu –Nakwon Çarşısında enstrümanlara bakınmak, söz yazarlarıyla ve bestekarlarla çalışmak, müzik kafelerinde huzur verici zamanlar geçirerek eğlenmek- hayallerini gerçekleştirmek için sıkı bir şekilde çalışan Lay’in sıradan bir günü.

 EXO Mania No.1 İnterview

Müziğin Getirdiği Mutluluk

Sabah erkenden, hoş melodilerle dolup taşan bir stüdyoda buluştuk. Lay’e söz yazarlığında yardımcı olan The Command Freaks Ekibi’nden Maxx Song ve Ahn Sung Chan çoktan hazırlanmıştı. Kayıttan 10 dakika önce tabletiyle stüdyoya geldi. ‘Abi, bir kereliğine şunu dinleyebilir misiniz? Nasıl olmuş? Kulağa iyi geliyor mu?’ ‘Bu şey nasıl çalışıyor abi? Deneyebilir miyim?’ Eşyalarını bile yerleştirmeden, yanında ilhamıyla hazırdı ve bestekarların yanına gitti. lay exo

Lay, 13 yaşından beri bestekarlığa karşı bir eğilimi var ve 100’ün üzerinde şarkı besteledi. Ancak alçakgönüllükle onları yayınlama gibi bir düşüncesinin olmadığını bunun nedenin de henüz tam olarak beste yapmayı öğrenmediğini ve yeterince iyi olduklarına inanmadığını söyledi. Şarkılarını geliştirmek için Chanyeol ve Chen’le sürekli çalışıyor. O esnada onu sürekli desteleyip, şarkıları birlikte düzenliyorlarmış. 

Kenarda konuşmaları dinleyen Maxx Song “Çok parlak fikirleri var. Melodileri yazma yeteneğini geliştirecek kadar duygu yüklü biri. Önceden, Çinli olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak çalışmalarını Korece’yle harmanlamakta zorlanacağını düşünüp endişeleniyordum. Lakin bestelerini dinlediğimde hiç de kültürel anlamda bir değişiklik varmış gibi hissetmedim.” dedi.

Lay gitar ve piyanoyu kullanarak bestesini tamamlamak için The Command Freaks’te bir saati aşkın çalıştı. EXO şarkılarını çalarak ve üzerlerinde oynama yaparak eğlendi, besteleyip kaydını yaptığı şarkıları mırıldandı. 24 saatin yeterli olmadığı meşgul Lay için bu tarz mola anları oldukça kıymetli. “Bugün Nakwon Çarşısı’na gitmem gerek. Ne zamandır almak için beklediğim gitarı almak için gün bugündür!” Alışveriş merkezine kadar hoplaya zıplaya gitti.
“Müzikte profesyonelliği kovalayanlara kesinlikle bu gitarı tavsiye ederim. Ucuz, ses temiz ve keskin çıkıyor, kullanışlı ve yararlı olacak şekilde sağlam ve hafif yapılmış. Ayrıca bu gitarla çalınabilecek çok fazla şarkı var.”

Herkesi Eğlendirecek Şarkılar Yapmak İstiyorum

lay exo2


Alışveriş merkezine gittiğimizde, çeşitli enstrümanları görünce Lay’in gözleri koccaman oldu. Etrafına bakınarak “Söz yazarlığıyla ilgilenmeye başladığımda, enstrümanlarla da bir o kadar içli dışlı oldum. Gitarda ve davulda uzmanlaşmak istiyorum.”dedi. Mağazada gözleri piyanoyu bulunca, tıpkı bir çocuk gibi koştu ve ‘Miracles in December’ı çalmaya başladı. Mağazayı hoş bir konser alanına çevirdi.

 

Hiç şüphesiz Lay, onu tanımayanlara çılgın biri gibi gelebilir. 


Uzun süre düşünmenin ardından akustik bir gitarda -‘Walden D55OCE’- karar kılarak “İşte bu!” dedi. Geçenlerde başladığı bestesi için bu özel gitara ihtiyacı vardı ve şarkıyı o gece bitirmeye kesinkes kararlıydı. Güneş batıncaya kadar Nakwon Çarşısı’nda kaldı. İstediği gitarı aldıktan sonra bir süredir gitmek istediği müzik kafesinde durdu. Uçsuz bucaksın plak koleksiyonunu gördüğü ruhu adeta oraya sürüklendi. 
“Vay be! Muhteşem bir şey bu! Kimilerini küçükken babamın evinde dinlemiştim. Bugün, dinlemek istediğim her şarkıyı dinlemem gerek.”


Kafe sahibinden plaklar için izni kapıp, tüm dikkatini müziğe verince röportaj ve çekimlere dair her şeyi unuttu. Gözlerini kapatıp ritmin akışını ve müziğin temposunu dinleyerek melodilerin arasında kayboldu. Menajeri bir sonraki programı ve elini çabuk tutması için onu uyarsa da, Lay onun bu sözlerine karşın hiç de rahatsız olmadı. lay exo

Lay’in son tercihi Beethoven’ın bir parçasıydı. “Beethoven gerçekten muhteşem biri. O benim idolüm ve umarım Beethoven gibi besteler yapabilirim.” Lay tıpkı Beethoven’ınki gibi -dinleyenlerin aklını ve kalbini harekete geçiren- büyüleyici şarkılar yapabilmeyi diliyor. Herkesin sevdiği bir şarkı yapmak o kadar da kısa bir sürede olacak şey değil. Lay, içtenlikle hayallerine ulaşmak için varını yoğunu ortaya koyacağını söyledi.YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?